Problem of the Week (POW) for May 1 – May 8 Becky can buy daffodil bulbs in packages of 3 for $4.20 or in packages of 2 for $3.3

Question

Problem of the Week (POW) for May 1 – May 8

Becky can buy daffodil bulbs in packages of 3 for $4.20 or in packages of 2 for $3.34. How much money does she save by buying 18 bulbs at the better price?

Show your work

Answer(s)/Solution(s)

Explain how you solved the problem

in progress 0
3 weeks 2021-09-27T20:02:00+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-09-27T20:03:41+00:00

    Answer:

    Becky saves $4.86 by choosing to buy 18 bulbs in the 3 package sets  

    Step-by-step explanation:

    Becky has 2 options here. She can buy 3 for $4.20 or 2 for $3.34. We can easily determine the prices because both 2 & 3 are factors of 18.

    18 / 3 = 6, so multiply 6 * 4.20 to see that 18 bulbs will cost $25.20

    18 / 2 = 9, so multiply 9 * 3.34 to see that 18 bulbs will cost $30.06

    Now, we can see that buying sets of 3 is cheaper, we need to determine how much we are saving by choosing the cheaper option. (Use subtraction)

    $30.06 – $25.20 = $4.86

    Becky saves $4.86 by choosing to buy 18 bulbs in the 3 package sets  

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )