Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?

Question

Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?

in progress 0
Samantha 2 weeks 2021-10-04T00:14:55+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-10-04T00:15:57+00:00

    Answer:

    The unit rate would be $7.90 per pound

    Step-by-step explanation:

    All you have to do is divide $1.447.38 by 187 to find the unit rate

    0
    2021-10-04T00:15:59+00:00

    Answer:

    1 lbs=$7.90

    Step-by-step explanation:

    To solve this problem we need to use a proportion

    \frac{lbs}{price} =\frac{187}{1,477.38}= \frac{1}{?}

    to solve the proportion we would divide 1,477.38 by 187 which is 7.9 so the price per pound is 7.9

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )