Sarah bought three avocados for $2.40 Lisa but five avocados for $2.50 who had the better deal and how much

Question

Sarah bought three avocados for $2.40 Lisa but five avocados for $2.50 who had the better deal and how much

in progress 0
Quinn 2 months 2021-10-13T20:43:11+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-10-13T20:44:14+00:00

    Answer:Lisa because she has less money that she has to pay hope that helped

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-10-13T20:44:52+00:00

    Answer:

    Lisa got a better deal and saved $1.50

    Step-by-step explanation:

    first you have to find what the price for one avocado is

    for sarah, you would do 2.4/3 to get 0.8

    for lisa, 2.5/5 to get 0.5

    to double check you can do 0.5 times 5 to get 2.5 and 0.8 times 3 to get 2.4

    if sarah bought 5 avocados she would pay $4.00 instead of lisa’s deal which is $2.50 for 5

    hope this helps!

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )