Select the three unit rates that could be used to describe the price of juice. Options $1.00 per 12 ounces $1.59 per pint $2.

Question

Select the three unit rates that could be used to describe the price of juice.
Options
$1.00 per 12 ounces $1.59 per pint $2.00 per quart $2.99 per gallon

in progress 0
Cora 2 weeks 2021-09-08T18:22:20+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-08T18:23:37+00:00

    Answer:

    B,C,D in that order

    Step-by-step explanation: I did it on Imagine Math 🙂

    0
    2021-09-08T18:23:57+00:00

    Step-by-step explanation:

    As we know that a unit rate is basically the ratio of different kinds of quantities.

    When we have to compare two different type of quantities, we use unit rate.

    When price is involved we normally tend to say ‘the price of the item per unit amount’.

    Here from the given options following are the three unit rates that could be used to describe the price of juice.

    • ‘$1.59 per pint’ can be used as unit rate which determines that one pint of juice can can be bought by $1.59.
    • ‘$2.00 per quart’ can be used as unit rate which determines that one quart of juice can can be bought by $2.00.
    • ‘$2.99 per gallon’ can be used as unit rate which determines that one gallon of juice can can be bought by $2.99.

    BUT We can not use ‘$1.00 per 12 ounces’ as a unit price because it is basically NOT the price per 1 ounce.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )