Soda A cost $1.49 per 28 oz. bottle vs. $0.95 per 21 oz. bottle for Soda B. How much more money will you be spending for Soda A then S

Question

Soda A cost $1.49 per 28 oz. bottle vs. $0.95 per 21 oz.
bottle for Soda B. How much more money will you be spending for Soda A then Soda B.

in progress 0
Allison 1 day 2021-11-25T19:31:31+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-11-25T19:32:49+00:00

    Answer:

    You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B

    Step-by-step explanation:

    Find the rate of both sodas.

    Soda A.

    1.49 / 28 = $0.0532 per oz.

    Soda B.

    0.95 / 21 = $0.0452 per oz.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )