Tanisha spends $20.25 and 9 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?

Question

Tanisha spends $20.25 and 9 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?

in progress 0
Isabella 1 week 2021-11-18T02:51:13+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-11-18T02:52:49+00:00

    Each quart costs $2.25

    0
    2021-11-18T02:52:53+00:00

    Answer:

    The price of each quart of strawberries is $2.20

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )