Ten years ago ago, you could buy a loaf of bread for $1.21. Twenty years ago, you could buy a loaf of bread for $0.92. What is the differenc

Question

Ten years ago ago, you could buy a loaf of bread for $1.21. Twenty years ago, you could buy a loaf of bread for $0.92. What is the difference in prices?

in progress 0
Mia 1 month 2021-09-17T15:44:19+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-17T15:45:51+00:00

    Answer:

    $0.29

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-09-17T15:45:51+00:00

    Answer:

    The difference in prices is $0.29.

    Step-by-step explanation:

    Given:

    Ten years ago ago, you could buy a loaf of bread for $1.21. Twenty years ago, you could buy a loaf of bread for $0.92.

    Now, to find the difference in prices.

    Cost price of loaf of bread 10 years ago = $1.21.

    Cost price of loaf of bread 20 years ago = $0.92.

    Now, to get the difference in prices we subtract the cost price of loaf of bread 20 years ago from the cost price of loaf of bread 10 years ago:

    \$1.21-\$0.92\\\\=\$0.29.

    Therefore, the difference in prices is $0.29.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )