The Problem: Mrs. Ashe is planning to take her study group on a field trip to an amusement park. The regular cost is $55 per per

Question

The Problem:

Mrs. Ashe is planning to take her study group on a field trip to an amusement park. The regular cost is $55 per person. There is a party special that costs $46 per person with an additional $45 fee for a private room where students can eat lunch. Mrs. Ashe is trying to decide if she should use the regular price or the party special.

Part 1:

A) Write an equation in slope-intercept form (y=mx+b) to show the total cost of the regular price with x people, where x = number of students in the study group and y = the total cost.

B) Write an equation in slope-intercept form (y=mx+b) to show the total cost of the party special with x people, where x = number of students in the study group and y = the total cost.

You will submit these equations for part 1 of the assignment (DUE Tuesday, March 3rd, 2020 by midnight). You will receive feedback to determine if your equations are correct. You MUST have these equations correct in order to be successful in part 2 of the Project.

Part 2:

C) Graph the equations using desmos (Links to an external site.). (17 points)

Directions for using the site
Share the link to your graph by copying & pasting it here:

D) When would the two admission prices be the same? Explain how you know this using 1-2 complete sentences. (17 points)

E) How much would it cost to bring 6 people on the field trip for the regular price, and how much for the party special? Explain how you know this using 1-2 complete sentences. (17 points)

F) When would it be better to go with the regular price and when would it be better to go with the party special? Explain how you know this using 1-2 complete sentences. (17 points)

G) The director of the Study Group told Mrs. Ashe that she can have a budget of $725 to bring as many study group members as she can. What deal should Mrs. Ashe go with and what is the maximum number of people she can bring with $725? Support your answer by showing how many people can go with each deal using 2-3 complete sentences. (32 points)

in progress 0
Everleigh 6 hours 2021-09-13T15:59:39+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-13T16:01:02+00:00

    Answer:

    a) y = 50x + 0

    b) y = 35x + 300

    a) The price is $50 (per person), so you multiply 50 by the number of people going (which is x).

    b) The price is $35 dollars (per person), so you multiply 35 by the number of people (which again would be x). There is also an extra cost of $300.

    E. 300     6*50=300

    F. 510     35*6+300=510

    That is all I can help you with, Have a nice day

    0
    2021-09-13T16:01:34+00:00

    Answer: ever find out???

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )