Three oranges and two apples cost 3.20 One orange and five apples cost 2.05 find out the unit cost of each fruit

Question

Three oranges and two apples cost 3.20
One orange and five apples cost 2.05
find out the unit cost of each fruit

in progress 0
Lydia 2 weeks 2021-10-01T19:44:35+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-10-01T19:45:43+00:00

    Answer:

    Orange: $0.915

    Apple: $0.227

    Step-by-step explanation:

    3O + 2A = 3.2

    O + 5A = 2.05

    O = 2.05 – 5A

    3(2.05 – 5A) + 2A = 3.2

    6.15 – 15A + 2A = 3.2

    2.95 = 13A

    A = 0.2269230769

    O = 2.05 – 5(0.2269230769)

    O = 0.9153846155

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )