Which is the better buy? circle it $5.00 for 4 mangoes $6.00 for 5 mangoes

Question

Which is the better buy? circle it
$5.00 for 4 mangoes
$6.00 for 5 mangoes

in progress 0
Remi 3 weeks 2021-09-24T21:29:55+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-24T21:30:57+00:00

    Answer:

    5 mangoes

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-09-24T21:31:22+00:00

    Answer:

    5 mangoes for $6

    Step-by-step explanation:

    Paying $5 for 4 mangoes is $1.25 a mango, whereas 6 mangos for $5 is only $1.20 for a mango

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )