Which is the unit rate if 4 tuna cans are sold for $6

Question

Which is the unit rate if 4 tuna cans are sold for $6

in progress 0
Reagan 2 weeks 2021-10-11T16:04:24+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-10-11T16:05:27+00:00

    Answer:

    $1.50 per can

    Step-by-step explanation:

    6/4 = 1.5

    to check your answer, do 1.50*4, and you get $6

    hope this helps 🙂

    0
    2021-10-11T16:06:17+00:00

    Answer:

    The unit rate is $1.50 per can.

    Step-by-step explanation:

    Price: $6

    Number of Cans Purchased at This Price: 4

    $6/4 cans=$1.50 per can

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )