You are buying balloons that cost $.89 per package to decorate for a school dance. You have $14.75 to spend. How many packages of balloons c

Question

You are buying balloons that cost $.89 per package to decorate for a school dance. You have $14.75 to spend. How many packages of balloons can you buy?

in progress 0
Raelynn 2 weeks 2022-01-12T12:45:13+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2022-01-12T12:47:10+00:00

    Answer:

    $16.57

    Step-by-step explanation:

    If you divide $14.75 by $.89 it give you answer of 16.5730337 but if you take the first 4 numbers it gives you $16.57 and you don’t need to round the 7

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )