You are walking through a hardware store and notice two sales on tubing. *Tubing A sells for $5.49 for 3 yards. *Tubing B sells

Question

You are walking through a hardware store and notice two sales on tubing.
*Tubing A sells for $5.49 for 3 yards.
*Tubing B sells for $1.88 for 2 feet.
Either tubing is acceptable for your project. How much is each tubing per yard? Which tubing is less expensive?

in progress 0
Margaret 2 weeks 2022-01-07T08:26:10+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2022-01-07T08:28:05+00:00

    Tubing A is $1.83 a yard and Tubing B is $0.94 a yard. Tubing B is less expensive

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )