You spent $310 at WalMart. If you bought a game system that costs $250 and you bought 2 games, how much did each game cost?

Question

You spent $310 at WalMart. If you bought a game system that costs $250 and you bought 2 games, how much did each game cost?

in progress 0
Melody 2 weeks 2021-10-04T10:21:56+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-10-04T10:23:41+00:00

    310-250 = 60 60/2= 30
    1 game= $30

    0
    2021-10-04T10:23:42+00:00

    Answer:

    $30

    Step-by-step explanation:

    310-250=60

    60 for 2 games so then you slit that in to 2 and you get 30 for each game

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )